Dansk Friskoleforening, Fyn
Forside ] Op ]

 
Dansk Friskoleforening, Fyn

Medlemsliste Dansk Friskoleforenings fynske afdeling l886ff.
Kilde:medlemsprotokol , Fynske afd., Dansk Friskoleforening.Biblioteket for det folkelige Arbejde, Ollerup.
 
 Enkelte Medlemmer:  
Højskoleforstander Klaus Berntsen, Særslev
Lærerinde Marie Larsen ad gmd. Johannes Nielsen, Bullerup. bortrejst
Lærer P. Pedersen, Søllinge, Pederstrup
Lærer Peder Thisted og hustru, Drigstrup, bortrejst
Friskolelærer Jørgen Nielsen, Nr. Lyndelse (betalt 1 kr.)
Kristian Mathiasen, Assenbølle, Bred
Lærer A. Klinkby, Dalby, Kerteminde
Morten Eskesen, Kolding
???
Lærer Andreas Madsen, Lumby Tårup, Beldringe St.
Lærer Jakobsen, Kerteminde
Lærer Frederiksen, Fangel
Lærer Gammelgaard, Gislev
Lærer Jakob Olsen, Højskolehjem, Odense

 
Ringe Kreds 11.9. 1886
18.12. 1886 18.medlemmer
 
  1. Lars Kristensen
  2. Knud Sørensen
  3. Kristoffer Ovesen, gmd. Lombjerge, Ringe
  4. Lars Rasmussen formand
  5. Hans Kristiansen
  6. Lærer Munch (Munk)
  7. Jørgen Andersen
  8. Jørgen Findsen
  9. Anne Hansen 
  10. Maren Møller
  11. Jens Hansen
  12. Peter Kr. Andersen
  13. Hans Vieh Jørgensen
  14. Rasmus Peter Hansen overstreget
  15. Jens Bek
  16. Hans Madsen
  17. Hansine Mortensen
  18. Pastor Madsen
 
 4.12. 1887 8 medlemmer  
  1.  Hansine Rasmussen
  2. Fr? Luun
  3. Maren Dydensborg
  4. Skrædder Anders Hansen
  5. Niels Hansen
  6. Trine Hansen, Lombjerge
  7. Marie Kirstine Larsen - ?? Knud Larsens hustru
  8. Andrea Ovesen
  9. Frøken Lund
  10. Mads P. Madsen
  11. Lars Jørgen Larsen
  12. Maren Isaksen
  13. Kristen Jørgensen
  14. Jørgen Hansen
    Lucie Hansen
    Jørgen Andersen Skr.?
    Hans Jakobsen
    Jens Emborg
 
Gravvænge kreds
11.9. 1886
 
  1.  Gmd. Niels Hansen
  2. Gmd. Hans Andersen, Brudager Sortebro, fmd.
  3. Gmd. Niels Pedersen
  4. Gmd. Peder Bertelsens enkeGmd. 
  5. Rasmus Kristensen
  6. Gmd. Hans Hansen
  7. ejerist Peder Rasmussen
  8. Skovfoged Hans Peder Rasmussen, Sortebjergvænge, Sortebro. (fmd) også 1889
  9. Tømrer Jens Hansen
  10. Hmd. Hans Rasmussen
  11. Skomager Vitt
  12. Hmd. Peder Jensen
  13. Lærer Lars Hansen
  14. Bødker Frederik Hansen
    Kristine Pedersen
     Anna Pedersen f. Jensen
 
[Brev vedlagt sålydende:]

Herved vil jeg meddele at Gmd. Hans Andersen Brudager Sortebro Svendborg er herefter Formand for Gravvænge Friskoleforeningskreds.

 Venligst H.P. Rasmussen
Hr. Gmd. N.P. Lindø
S. Nærå pr. Aarslev

Nørre Åby Kreds 11.9. 1886
24.11. 1886 19 medlemmer
Medlemmernes navne:

  1. Nikolaj Jensen
  2. Jens Jørgen Nielsen
  3. Hans Hansen
  4. Jørgen Olsen
  5. Jørgen Jørgensen
  6. Peder Hansen (overstreget)
  7. Mads Jørgensen (overstreget)
  8. Anders Jørgen Nielsen
  9. Mads Jørgen Nielsen
  10. Jens Peter Knudsen
  11. Søren Hansen
  12. A. Andreasen
  13. P.A. Jensen
  14. Maren Larsen
  15. Karl Jensen
  16. A. J. Rasmussen
  17. Snedker Smidt. (overstreget) Godthåb
  18. Anders Olaf Nielsen, friskolen, Nr. Åby, kredsfmd.
  19. Anders Chr. Andersen,  også for 1889
Lunde kreds 11.9. 1886
1.12. 1886 20 medlemmer
Medlemmer:
  1. Gmd. Hans Sørensen og hustru
  2. Husejer Hans Pedersen (stud:).? og hustru
  3. Gmd. Karl Johansen, Hundtofte og hustru
  4. Hmd. Hans Larsen, Høje Mark og hustru
  5. Dortea Kristensen (indsidder)
  6. Frilærer P. Olsen [Sibast]
  7. Emma Olsen (næstfmd.)
  8. Mejeriejer Hans Knudsen
  9. Henrikke Knudsen, Bobjerg (fmd.) også for 1889
  10. Indsidder Peder Jørgensen Lunde og
  11. Skr. Niels Kr. Nielsen, Høje
  12. Gmd. H. Kristian Rask, Høje Mark og hustru
  13. Mejeriejer Rasmus Jensen, Høje og hustru
  14. Postbud H. Jakob Kristoffersen, Høje
  15. Karen Pedersen, hmd. ? Pedersens hustru, Stenstrup
  16. Pigen Anne Kristoffersen, Høje
  17. Pigen Marie Sørensen, Bobjerg
  18. Mads Sørensen, Bobjerg
  19. Pigen Karen Sørensen, Bobjerg
  20. Pigen Martine Jensen, Høje
  21. Pigen Sofie Rask, Hønsehaven
  22. Smed Jens Jeppesen, Hundtofte
  23. Gdr. Kristian Rask? Hønsehaven [se ovenfor]
Ferritslev Kreds 11.9. 1886
24.11 1886 4 medlemmer
16.12. 1886 15 medlemmer
Medlemmernes navne:
  1. Gmd. Peder Hansen
  2. Gmd. Thyge Hansen
  3. Gmd. Mads Hansen
  4. Gmd. Hans Thygesen
  5. Bmd. Lars Jørgen Pedersen (fmd.) også for 1889
  6. Gmd. Ove Jørgensen.
  7. Jørgen Hansen (overstreget)
  8. Hmd. Niels Hansen (overstreget)
  9. Hmd. Morten Knudsen (overstreget)
  10. Gårdbestyrer Knud Hansen (overstreget)
  11. Skr[ædder] Johannes Nielsen (overstreget)
  12. Frilærer N.M.R. Stenbæk
  13. Pige Margrethe Larsen (overstreget)
  14. Ungkarl Johannes Johansen (overstreget)
  15. Ungkarl Hans Jørgen Hansen (overstreget)
  16. Ungkarl Jens Thygesen (overstreget)
  17. Ungkarl Hans Kr. Rasmussen (overstreget)
  18. Sk[rædder?] Julius Hansen (overstreget)
  19. Pige Anne Katrine Hansen (overstreget)
    Maskinmester Niels Hansen ?
    Knud Jørgensen, Ferritslev
    Knud Hansen
    Anders Hansen
    Mejerist Niels Hansen
    Knud Jørgensen
    Rasmus Knudsen

Sdr. Nærå Kreds 11.9. 1886
24.11 1886 20 medlemmer

  1. Bager Peder Bender, Sdr. Nærå
  2. Hmd. Mads Nielsem, Tarup (overstreget)
  3. Gmd. Niels P. Lindø, Sdr. Nærå
  4. Lærer Kirk, Sdr. Nærå
  5. Gmd. Peder Nielsen, Over Holluf
  6. Skræder Erik Kristiansen, Sdr. Nærå
  7. Hmd. Rasmus Larsen, Tarup
  8. Gmd. Hans Hansen, Hudevad
  9. Væver Anders Rasmussen, Hudevad
  10. Hmd. Hans Rasmussen, Tarup
  11. Gmd. Rasmus Jørgensen, Tarup
  12. Præst Fr. Nygård, Sdr. Nærå
  13. Gmd. Jørgen Andersen, Hudevad. Fmd.
  14. Urmager Peder Pedersen, Sdr. Nærå
  15. Gmd.Peder Andersen, Davinde
  16.  Væver Jens Jespersen, Tarup
  17. Møller Søren Andersen, Tarup
  18. Gmd. Jørgen Hansen, Hudevad
  19. Hmd. Hans Andersen, Sdr. Nærå
  20. Bmd. Kristoffer Jørgensen, Birkende
  21. Gmd. Rasmus Andersen, Ore
  22. Gmd. Peder Larsen, Sdr. Nærå
  23. Bødker Mads Rasmussen, Årslev
  24. Hmd. Knud Madsen, Sdr. Nærå
  25. Lærer Kristen Olsen
  26. Murer Lars Rasmussen, Sdr. Nærå
  27. Gmd. Kristen Rasmussen, Sdr. Nærå
  28. Købmand Jørgen Kristen Hansen, Tarup
    Tømrer Jens Rasmussen
    Hmd. Peder Larsen
    Maler Fr. Lange
    Rasmus Johansen, Ore
    Kristian Knudsen, Birkum
    Mads Knudsen

Odense Kreds 11.9. 1886
24.11. 1886 16 medlemmer
Medlemmernes navne
:

  1. Bankbud Nielsen, Grønnegade 1
  2. Klodsemager P. Nielsen, Tværgade 17
  3. Drejer H.P. Kristiansen, Kongensgade 2. fmd. også for 1889
  4. Ostehandler Mads Madsen, Krudthusgade 1 (overstreget)
  5. Skrædder A. Jørgensen, Kongensgade 4.
  6. Paraplymager Lomborg, Nørregade 30.
  7. Smed H.P.Nielsen Allégade 44.
  8. Kulhandler Mads Madsen, Frederiksgade 38. (overstreget)
  9. Tømrer Peder Rasmussen, Jens Bentsengade 54
  10. Jordemoder Kirstine Knudsen, Kongensgade 7 (overstreget)
  11. Rasmus Petersen, Gådthåbsgade 6 (overstreget)
  12. Forpagter Anders Knudsen, Hjallese
  13. Lærer P. Møller, Bjerggade 2
  14. Redaktør Jørgen Pedersen [Fyns Tidende]
  15. Skrædder Jørgen Andersen, Dannebrogsgade
  16. Kulhandler, J. Kristensen, Frederiksgade (overstreget)
  17. Frida Smidt, Lærerinde (overstreget)
  18. Kirstine Nell??
  19. Forstander Jørgen Pedersen, Dalum [Landbrugsskole]
  20. Enkefrue Kold
  21. Karen Jørgen Højskoleforstander
  22. Murer Hans Larsen, Allégade
  23. K. Nielsen, Skrædder, Nyborg Landevej
        Peder Jørgensen, Snedker, Torsgade
        Maren Bo?
        H. Buch Frandsen, Lærer, Dronningensgade
        Morten Eskesen, forfatter, Kolding
        Jørgen NIelsen, Klodsemager, Dronningensgade
        Mælkehandler Mygind, Skibshusgade
        H. Eriksen, Murer, Heden
        H. Frederiksen, Modehandler, Nørregade
        Kr. Hansen, Tømrer, Dronningensgade
        Rasmussen, Møllebygger, ALbanigade
        Henningsen, Tømmermester?, Dronningensgade
        P.M.Friis, Mægler, Nørrebro
        Læderhandler Sørensen, Nørregade
        Lars Pedersen, Arbejdsmand, H. Jensen s Stræde
        K. Andersen, Bestyrer, Odense Kalkværk
Egebjerg ll.9. l886
24.1. afs. 14 medl.
Medlemmernes navne
    x 1.    Karen Pedersen  Egebjerg friskole (fmd.) også for l889
    x 2.    Jørgen Pedersen      do
    x 3.    Niels Hansen            do
    x 4.    Mine Knudsen           do
    x 5.    Jens Knudsen           do
    x 6.    Rasmus Nielsen      do
    x 7.    Trine Hansen (senere rettet  til Jørgensen)
    x 8.    Lars Knudsen           do
    x 9.    Hanne Møller             do
     10.    Bine Møller   (overstreget)
    x ll.     Kristjan Pedersen  do
     12.    Mads Pedersen Kirkeby (overstreget) NB:død 
               25.11. l889, 65 år
     13.    Fred. Kr. Hansen Kirkeby ( overstreget)
     14.    Caroline Larsen  Trollekrog (overstreget)
     15.    Nicolaj Fromm (ny skrift)
     16.    Trine Fromm
               Niels Larsen
               Maren Rasmussen
               Lavra Henriksen
               Marie Kristensen
               Hanne Stokholm


Søndagen d. 6. Novbr. l887 afholdtes et Forhandlingsmøde i Egebjerg Friskole, hvor J. Pedersen indledte en Forhandling, om Friskolens Nødvendighed i vort Folk. Efter denne Indledning udtalte Kristensen-Randers sig om baade Friskolens og Dansk Friskoleforenings Nødvendighed og paaviste, hvad Følgen vilde blive, om Friskolen forsvandt af Landet.


Ollerup Kreds 11.9. 1886
  1. Abelone Henriksen
  2. J.P. Kristensen Randers
  3. N.Kr. Johansen
  4. Jens Ditlev Jensen (overstreget)
  5. Jens Lavrids Jensen
  6. Th. Hansen Leth, Ollerup friskole
  7. Rasmus Hansen
  8. Stine Madsen
  9. Susanne Rasmussen
  10. Johanne Åmand (overstreget)
  11. Rasmus Rasmussen
  12. Rasmus Christoffer Nielsen
  13. Marie Jeppesen (overstreget)
  14. Morten Madsen
  15. Anne Jensen
  16. Stine Jensen
  17. Hans Kristensen Formand
  18. Lars Rasmussen (overstreget)
  19. Karoline Hansen (overstreget)
  20. Marie Jensen
    Dines Larsen

 

Ryslinge Kreds 11.9. 1886
24.11 1886 9 medlemmer
16.12. 1886 4 medlemmer
Medlemmernes navne:
  1. Skrædder Anders Hansen (overstreget)
  2. Hmd. Jørgen Jensen, N.Dalshuse
  3. Gmd. Jens Kr. Berntsen, Ny Krumstrup
  4. Erik Hansen
  5. Gmd. Peder Hansen, Måreskov
  6. Ungkarl Nikolaj Pedersen ? evt. "smst"
  7. Lars Frederiksen, Ryslinge. fmd. (overstreget) bortrejst
  8. Popr. N.P. Pedersen
  9. Karl Povlsen
  10. Appel (Overstreget)
  11. Hans Jørgensen, tømrer
  12. Lærer Thomsen, Ryslinge. Formand
      Alfred Povlsen
      Gmd. Niels Nielsen, Ryslinge?
      Gmd. Jørgen Pedersen, Højvang, Ringe. 
      Formand  (1891)
      Niels Jørgensen d. ældre, Brangstrup
      Niels Jørgensen d. yngre, Brangstrup
      Skomager Jens Jensen
      Niels Jørgensen, Ejsmarken. Formand
      Lærer Skovrup
      Hans Jensen, Ryslinge
      Kaptajn Jørgensen, Lørup

Højby Kreds 11.9. 1886
24.11. 1886 10 medlemmer
Medlemmernes navne:

  1. Gmd. Jørgen Pedersen
  2. Gmd. Kristen Jensen fmd. også 1889
  3. Gmd. Kristoffer Nielsen'
  4. Gmd. Frederik Madsen (overstreget)
  5. Gmd. Hans Larsen
  6. Hmd. Hans ANdreasen
  7. Hmd. Hans Hansen, form.
  8. Hmd. Jørgen Madsen
  9. Gmd. Rasmus Pedersen (overstreget)
  10. Lærer Rasmus Ulriksen
        Anders Jørgensen
        Anthon Greve
        Kristen Rasmussen
        Niels Andreasen
        Cæsilie Povlsen

Udby Kreds 11. 9 1886
24.11 1886 30 medlemmer??
Medlemmernes navne:

  1. Søren Mathiesen
  2. Kristen Pedersen
  3. Peter Andersen
  4. Rasmus Povlsen
  5. H.D. Larsen
  6. Jens V. Kristensen
  7. Poul Kr. Poulsen
  8. Kr. Thunesen?
  9. Hans Lind, Udby Nr. Åby St.
  10. Rasmus Rasmussen
  11. Ole Hansen
  12. Anton Nielsen
  13. Jens Larsen
  14. Hans Andersen
  15. P. Kristensen Ejby pr Ejby St. fmd.
Vormark Kreds. 11.9. 1886
24.11. 1886 5 medlemmer
Medlemmernes navne:
  1. Gmd. Jørgen Madsen, Hesselager
  2. Købmand Niels Madsen (overstreget)
  3. Urmager Erik Hansen
  4. Smed Henrik Sørensen
  5. Postbud Rasmus Sørensen
  6. Skomager Kristen Kristjansen
  7. Bødker Herman Rasmussen, Vormark
  8. Frilærer Knud Larsen, Vormark, fmd. også 1889
        Erik Hansen (overstreget)
        Jakob Larsen
        Karl Borgstrøm
        Rasmus Hansen
        Peder Larsen
        Lars P. Larsen

Allesø Kreds 15.12. 1886
Medlemmernes navne:

  1. Hmd. Kristian Hansen, Søndersø (overstreget)
  2. Sadelmager H. Larsen, Søndersø (overstreget)
  3. Ungkarl Rasmus Nielsen, Serup (overstreget)
  4. Ungkarl Hans. P. Jensen, Serup (overstreget)
  5. Hmd. Hans Nielsen, Serup
  6. Træskomand Kr. Hansen, Serup
  7. Hmd. Rasmus Larsen, Allesø
  8. Ungkarl Lars Kristian Larsen, Allesø
  9. Ungkarl Hans Peter Larsen, Allesø
  10. Ungkarl Rasmus Rasmussen, Allesø
  11. Hmd Rasmus Madsen, Allesø
  12. Hmd. Hans Jensen, Allesø (overstreget)
  13. Ungkarl Mads N.? Allesø (overstreget)
  14. Smed Peder Kristian Jeppesen, Allesø (overstreget)
        Karl Timmermann, formand

Øster Åby Kreds 2.1. 1887
Medlemmernes navne:

  1. Gmd. Hans Andersen (overstreget)
  2. Anders Hansen og hustru
  3. gmd. Martin Hansen og hustru (overstreget)
  4. gmd. Niels Sørensens enke (overstreget)
  5. Træskomand Lars Nielsen og hustru (overstreget)
  6. Frilærer Hans Lund og hustru. fmd. også for 1889
  7. Anders Hansen Hustru
  8. Amalie Vedst? (overstreget)
  9. Martin Hansens Hustru (overstreget)
  10. Friskolelærer Lunds Hustru
        Peder Hansen
        Peder N. Lindegård
        Jørgen Andersen

Rudme Kreds 27.11. 1887
Medlemmernes navne:

  1. Gmd. Johannes Bonde, Herringe
  2. Hmd. Hans Johannesen, Rudme
  3. Gmd. Jørgen Ditlev Jørgensen, Rudme
  4. Pige Kirstine Pedersen, Rudme
  5. Pige Sine ell. Gine Møller, Voldstrup
  6. Gmd. Kristen Larsen, Findinge
  7. Skomager Rasmus Hansen, Herringe
  8. Maltgører Jørgen Andersen, Herringe. fmd. også for 1889
         Kirsten Pedersen (overstreget)
  9. Peder Pedersen (overstreget)
  10. Simon Sørensen, Rudme
         Bager Niels Andersen
         Gmd. Peder Pedersen, Voldstrup
         Ungkarl Niels P. Rasmussen
         Skrædder Hans Jørgensen fmd.

Biskopstårup Kreds 1.12. 1887
Medlemmernes navne:

  1. Gmd. Mads Pedersen, Biskopstårup
  2. Gmd. Niels Pedersen, Biskopstårup
  3. Gmd. Peder Knudsen, Biskopstårup
  4. Gmd. Knud Poulsen, Skellerup
  5. Gmd. Anders Møllegård, Skellerup
  6. Gmd Søren Rasmussen, Skovballe
  7. Hmd. Rasmus Rasmussen, Såderup
  8. Smed Jesper Sørensen Såderup, nu kredsformand
  9. Lærer Madsen-Vorgod, Biskopstårup. kredsfmd.(overstreget)
  10. Hans Bøgedal
  11. Kristian Andersen
  12. Peder Dinesen
    Lærer Jens Sørensen, formd.

 

Rosilde kreds
26.3. 1888 afsendt 15 medlemmer
Medlemmernes navne:

Gartner Søren Jensen
Gmd. Anders Hansen Tønne?
Gmd. Jens Jørgensen
Gmd. Lars Eriksen
Træskomand Anders Rasmussen Bek
Friskolelærer Ole Peder Jensen
Maltgører Hans Poulsen [senere overstreget]
Væver Hans Hansen
Fragtmand Niels Pedersen
Rasmus Jensens enke [senere overstreget]
Søren Hansen
Inger Sørensen [senere rettet til Jørgensen]
Anne Madsen
Hans Bøgedal
Karen Jensen
Jakob Jensen?
Hans Kr. Pedersen [senere overstreget]
Hans Kr. Hansen - Jeppesen
Jakob Larsen
Martin Pedersen [senere rettet til Rasmussen]
Gertrud ?? [jeg kan ikke læse navnet]
Hans E. Jørgensen
Hans P. Rasmussen, Refsvindinge
Martha Rasmussen
Morten Pedersen, Vindinge
Lars Jørgensen
Lærer A.J. Odsbjerg. Formand
 

Rynkeby Kreds 8.4. 1888
Medlemmernes navne:

  1. Gmd. Niels Hansen, Hundslev
  2. Hmd. Hans Kristian Nielsen, Hundslev
  3. Hmd. Rasmus Pedersen, Hundslev
  4. Hmd. Niels Knudsen,
  5. Hmd. Hans Kristjan Larsen
  6. Hmd. Rasmus Jeppesen, Rynkeby
  7. Hmd. Søren Kristensen, Rynkeby
  8. Peder Knudsen, Rynkeby (overstreget)
  9. Gmd. Lars Johannesen, Rynkeby, kredsfmd. 
    også for 1889
  10. Lærer Rasmus Rasmussen
  11. Peder Larsen
               Mads Jensen
               Ferdinand Petersen
               Niels Sørensen
Munkebo Kreds. 19.4. 1888
Medlemmer:
  1. Lærerinde Petrine Damgaard, Munkebo (kredsfmd.) den ny lærerinde (overstreget)
  2. Gmd. Rasmus Markussen og hustru
  3. Hmd. Mads Hansen, Munkebo
  4. Hmd. Lars Rasmussen, Munkebo
  5. Hmd. Jakob Knudsen, Munkebo
  6. Hmd. Kristian Kristiansen og hustru
  7. Hmd. Kristian Madsen, fattiggårdsbestyrer
  8. Enke Marie Meyland, Bullerup (overstreget)
  9. Hmd. Peder Pedersen, Munkebo
  10. Hmd. Lars Edvardsen, Munkebo
  11. Edvard Edvardsen, Munkebo
  12. Rasmus Edvardsen, Munkebo
  13. Mads Kristian Jakobsen og hustruo
  14. Murer Jørgen Jørgensen (overstreget)
  15.  Gmd. Niels Andernsen
         Lars Rasmussens hustru
         Peder Nielsen og hustru
         Jørgen Kristiansen og hustru
         Niels Hansen
         Niels Karl Johannesen

        Povl Lavrits Rasmussen
        Kristian Povlsen
        Johanne(s)? Hansen
        Rasmus Andersen
        Hans Pedersen
        Povl Povlsen
        Hans Rasmussen
        Birgitte Andersen, fmd.

 

Vester Skerninge Kreds. 20.6. 1888
Medlemmernes navne:
  1. Hannibald Pedersen
  2. Rasmus Kromann
  3. Morten Slagter
  4. Morten Sko
  5. Niels Hansen
  6. Dyrlæge Skov. fmd. også 1889
  7. Marie Hansen, Sterregården
  8. Henrik Hansen
  9. Nielsen?
  10. Morten Pedersen
  11. Larsen
  12. Morten Skov
  13. L. Jensen
  14. Jens KOnradsen?
  15. Martin Nielsen
         Peder R. Møller
         J.P. Lebæk
         Niels Olsen
         Kristen Hansen
         Morten Markussen. fmd.
Langtved Kreds
Medlemmernes navne:
  1. Gmd. Hans Larsen Grønholdt
  2. Smed Peder Hansen
  3. Niels Hansen, Åmose?
  4. Lars Olsen, Flødstrup
  5. Søren Andersen, Mullerup
  6. Peder Nielsen, Langtved
  7. Søren Andersen, Kissendrup
  8. Hans Jensen, Lantved
  9. Niels Madsen, Kissendrup
  10.  Anders Nielsen, Langtved
  11. Peder Hansen, Visby
  12. Peder Hansen, Mullerup
  13. Gregers Jørgensen, Kissendrup
  14. Lars Madsen, Flødstrup
  15. Hans Madsen, Kissendrup fmd.
  16. Friskolelærer P. Mortensen
  17. Hans Poulsen, Kissendrup?
Revninge Kreds
Medlemmernes navne
  1. Gmd. Niels Johannesen, Revninge. kredsformand
  2. Gmd. Rasmus Knudsen, Revninge
  3. Gmd. Johan Nielsen, Revninge
  4. Gmd. Rasmus Kristensen, Revninge
  5. P..? Lars Jeppesen, Revninge
  6. Gmd. Hans Rasmussen,
  7. Gmd. Søren Nielsen, Revninge
  8. Lærer Hans P. Pedersen, Revninge
  9. Gmd. Steffen Johansen, Revninge
  10. Gmd. Lars Pedersen, Revninge
  11. Gmd. Niels Jensen, Revninge
  12. Gmd. Steffen Jensen, Ladby
  13. Gmd. M..lius Jørgensen
  14. Hmd. Rasmus Nielsen?
Sødinge Kreds 12.9. 1889
  1. Gmd. Hans Andersen, Sødinge Hede
  2. Smed Andreas Peder Kristiansen
  3. Maltgører Hans Jensen, formand.
  4. Gmd. Lars Kristian Rasmussen
  5. Hmd. Rasmus Hansen
  6. Gmd. Rasmus Jensen
  7. Lærer J. Martin Pedersen
  8. Murer Abel Rasmussen
  9. Hmd. Niels Larsen Grønlund
  10. Hmd Madsen
  11. Murer Rasmus Hansen
  12. Gmd. Hans Hansen

Norup Kreds 3.4. 1890

  1. Lærer Hagbard, Norup pr. Otterup
  2. Gmd. Niels Jørgensen
  3. Gmd. Rasmus Kristensen
  4. Gmd. Rasmus Rasmussen
  5. Bager Rasmus Jørgensen
  6. Bødker Jørgen Pedersen
  7. Uhrmager Simon NIelsen
  8. Gmd. Niels Olsen
  9. Hmd. Johannes Jørgensen
  10. Hmd. Lars P. Rasmussen
  11. Murer Niels P. Jensen
  12. Hmd. Niels Simonsen
        Lærer Jørgen Jørgensen, fmd. Otterup
        Jens Rasmussen, Brandsby
        Lærer Kr. Thyregod, formand
Kassebølle Kreds 26.4. 1890 [Kadsebølle]
  1. Friskolelærer Emanuel Pedersen, Kadsebølle, formand
  2. Skrædder Rasmus Pedersen, Rifbjerg
  3. Ungkarl Jakob Hansen, Rifbjerg
  4. Ungkarl Kristen Rasmussen, Rifbjerg
  5. Ungkarl Peder Rasmussen, Rifbjerg
  6. Pige Anne Rasmussen, Rifbjerg
  7. Pige Martine Kristiansen, Rifbjerg
  8. Pige Kristine Jepsen, Rifbjerg
  9. Pige Jensine Larsen,
  10. Pige Anne Hansen, Kadsebølle
  11. Pige Hansine Hansen?, Kadsebølle
  12. Ungkarl Kristen Larsen, Kadsebølle
  13. Ungkarl Martin Larsen, Kadsebølle
  14. Gmd. Mads Larsen
  15. Klejnsmed Ericksen, Rudkøbing [Eriksen]
        Kristian Hansen
        Anne Hansen
        Marie Hansen
        Lars P. Hansen, Rudkøbing
        Marie Hansen, Rudkøbing



Vøjstrup Kreds 1911. 1890

    Lærer M.J. Lomholdt, Vøjstrup skole, Brobyværk. Fmd.

 [     Vøjstrup Skole 5.11. 90
 Kære Rasmussen!
 Da jeg modtog Dit Brev om Foredrag af Møller, viste jeg ikke straks, hvad jeg skulde svare; jeg ventede derfor, til jeg fik talt med de andre Bestyrelsesmedlemmer for Foredragsforeningen, og vi blev da enige om at svare ja; men - stærkt optaget af andre Ting - fik jeg ikke svaret straks og - jeg glemte Sagen, til den nu i Aften pludselig dukkede op i min Erindring. Hvis det endnu kan ordnes, lad saa kun Møller komme. - Vi har nu dannet en lille Friskolekreds her henne, forløbig paa 12 Medlemmer. Lovene , som Du sendte mig i Foraaret, har jeg forelagt, hvorfor Du beder at sende mig et nyt eller ny Eksemplarer, skal jeg sende Aarsbidraget, eller det kan bero, til jeg lidt længere hen i Tiden kommer paa Egnen..
    
 Venlig Hilsen  M.J. Lomholt]



[Nørre Broby Kreds]
  1. Hmd. Jørgen Henriksen
  2. Hjulmand Niels Rasmussen
  3. Gmd. Jens Kløve
  4. Lavrits Hansen
  5. Niels K. Hansen
  6. Hans Madsen
  7. Lærerinde Hansine Schultz
  8. Gmd. Hans Aagaard
  9. Pastor Gad.
  10. Maler Niels Hansen
  11. Bolsmand Jens Nielsen
  12. Hmd. Jens Nielsen
  13. Lærer Lomholt. Formand.
Hjemly Kreds 11.4. 1891
  1. Lærer Brøndsted, Hjemly, Højrup St.
  2. Gårdejer Lars Andernse
  3. Hans Kristjansen
  4. Niels Rasmussen
  5. Lars Nielsen
  6. Karl Jensen
  7. Peder Larsen
  8. Kristen S. Møllerhøj
  9. Hans P. Jensen
  10. Niels Jensen
  11. Enke Mariane Frandsen
  12. Bolsmand Hans Andersen
  13. Niels Knudsen
  14. Møller Jakob Jensen
  15. Slagter Hans P. Hansen
  16. Tømrer Hans J. Jørgensen
  17. Pige Katrine Pedersen
  18. Lærer P. Hummeluhr. Formand
Nr. Lyndelse Kreds 15.4. 1891
  1. Friskolelærer Jørgen Nielsen, Nr. Lyndelse, Årslev
  2. Gmd. Hans Jørgen Hansen
  3. Gmd. Jens Hansen
  4. Dorthea Poulsen?
  5. Gmd. Rasmus Madsen
  6. Gmd. Kristian Larsen
  7. Hmd. Knud Larsen
  8.  Væver Hans ? Andersen
  9. Møller Kristen Hansen
  10. Købmand Anton Pedersen?
  11. Gmd. Morten Jensen
  12. Gmd. Hans Rasmussen
  13. Gmd. Mads Hansen
  14. Murer Jørgen Nielsen
  15. Hmd. Hans Hansen
  16. Gartner Hans Jensen
  17. Maler Jens Kr. Andersen
  18. Smed Rasmus Kr. Rasmussen
  19. Skomager Peder Pedersen
  20. Forhenværende lærer Anders Jensen
Nørre Højrup Kreds. 10.4. 1891.
  1. Lærer P. Pedersen, Nr. Højrup, Skamby St., fmd.
  2. Jeppe Pedersen
  3. Kristen Pedersen
  4. Kristen Ulriksen
  5. Kristen Hansen
  6. Knud Pedersen
  7. Mads Andersen
  8. Mads Jensen
  9. Peder Rasmussen
  10. Rasmus Pedersen
  11. Træskomand Jeppe Larsen, Ringe
Oure Kreds. 4.5. 1891
  1. Friskolelærer Sigvard Hansen, Oure. fmd.
  2. Hans Jensen
  3. Jens Andersen
  4. Johannes Pedersen
  5. Kristen Skræp
  6. Hans Peter Rosenlund
Søllinge Kreds. 16.5. 1891.
  1. Lærer Peder Pedersen, Søllinge, Pederstrup. Fmd.
  2. Væver Jørgen Hansen
  3. Hmd. Fr. Hansen
  4. Gartner H. Pedersen
  5. Gårdejer L. Andersen
  6. Gårdejer Fr. Jørgensen
  7. Lærerinde Marie Nielsen
  8.  Ane Nielsen
Kerteminde Kreds. 24.6. 1891
  1. Lærer F. Jakobsen, Strandvejen 444 og hustru
  2. Møller Hansen og hustru
  3. Bager P. Rasmussen
  4. Købmand H. Kristensen
  5. Frøken A. Gad
  6. Frøken A. Jessen
  7. Skræder Kristensen
  8. Dalsgaard Pedersens enke
        Vilhelmine Pedersen
        Anne Hagen, lærerinde, formand
Holev Kreds
  1. Hans Hansen, Tværskov
  2. Niels Madsen, Bastrup
  3. Niels Mortensen, Holev, fmd.
  4. Lars Kristjansen, Holev
  5. Niels Fr. Andersen, Holev
  6. Mads Hansen, Holev
  7. Hans Hansen, Rågelund
  8.  Anders Hansen, Marslev
  9. Frands Kristensen, Marslev
  10. Vilhelm Jensen, Holev
  11. Peder Rasmussen, Bastrup
  12. Rasmus Kristensen, Marslev
  13. Karl Petersen, Marslev
  14. Kristjan Petersen, Bastrup
  15. Marie Kristjansen
Trunderup Kreds. 4.5.92
  1. Gmd. Anders Nielsen
  2. Gmd. Jens Jensen, formand
  3. Mejerist F. Nygaard
  4. Mejerist P.M. Pedersen
  5. Lærer N. Kjær
  6. Dyrlæge P. Jensen
  7. Gårdbestyrer Hans Jensen
  8. Købmand Martin Dyrholm
  9. Lærerinde Maren Nielsen
  10. K?? Kjær
  11. Johannes Marie Nikolajsen
Palleshave Kreds 1.6. 92
  1. Peder Akselen
  2. Kristen Pedersen, Heden
  3. Lars Jørgen Kristensen
  4. Peder Klausen. formand
  5. Trine Pedersen
  6.  A. Tanges enke
  7. Jens Kristensen
  8.  Jørgen Nielsen
  9. Niels Hansen
  10. Jens Kristoffersen
  11. Rasmus Nielsen
  12. Lars NIelsen
  13. Rasmus Jørgensen
Dalby Kreds. marts 95
  1. Simon Kristensen. formand   
  2. Lars Klavsen                      
  3. Hans Kristensen             
  4. Rasmus Knudsen             
  5. Rasmus Jensen                      
  6. Ole Hansen
  7. Hans Olsen
  8.  Anders Povlsen
  9. Niels Povlsen
  10. Niels Jensen /:Bjørn:/
  11. Laurits Andersen
  12. Peder Hansen
  13. Lars Pedersen
  14. Jakob Jakobsen
  15. Hans Jensen
  16. Anders Andersen
  17. Knud Rasmussen (tidl. Sødinge?) 
  18. Niels Henriksen
  19. Poul Andersen
  20. Anders Klinkby 
  21. Dagmar Klinkby
  22. Laurits Larsen                      
1 kr.  -  øre
   50  -
1  -    -  -
1  -    -  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
  50  -
1 kr.- -
1 -  - -
1 -  - -
1 -  - -
1 -  - -
  50 -

 
Af forskellige Grunde har jeg ikke kunnet indbetale Medlemsbidrag efter den Navneliste jeg tilsendte Dig i Sommer, hvorfor jeg sender nærværende. Anders og Dagmar Klinkby samt Knud Rasmussen er jo medlemmer fra tidligere tid. Ligelydende navneliste og Medlemsbidrag 14 Kr. 50  har jeg som tidligere sendt til Lærer Møller i Odense [Peder Møller, Odense friskole]
 
Med de bedste Hilsner til Dig og Dine fra os alle
Din Ven    Simon M. Kristensen
Glædelig Jul!

 

Asperup Kreds

  Lærer Mads Mygind. formand

Båring Kreds. 1895.

 Lærer Hans Kr. Nielsen, formand, Nr. Åby
(Hans Chr. Nielsen)

Brudager-Kile

Lærer Jakob Vammen, Sortebro

Lumby Tårup

  Lærerinde Eline Rasmussen

 
 

Send mail til mail@fynhistorie.dk med spørgsmål og kommentarer til denne web site.
Copyright © 2000  Sydfyn-info.dk A/S, hvor intet andet er angivet. www.fynhistorie.dk