Friskoler efter oprettelsesår
Forside ] Op ]

 
Friskoler efter oprettelsesår

Friskoler ordnet efter oprettelsesår, afdelingsvis

[Afdøde friskoleleder Carlo Larsens liste]* betyder tilføjelse til CL.s liste


fynske:Før 1860,   Kolds regnskabsbog
1852-1970 Dalby    ja
1855- ?? Sanderum  
1856- Ryslinge ja
1856- Trunderup ja
1856-1884 Vejstrup  ja
1856-1889 Lunde ja
1857-1917 Båring  
1857-  Sødinge ja
1858- Rudme  
1858- Sdr. Nærå (Tarup) ja?
1859- Ferritslev ja
1859- Højby  ja
 Sjællandske før 1860    
1852-1908 Broby  
1859- Lille Egede ja
 Jyske før 1860    
1837-1927 Glattrup  
før 1850-1965 Gl. Sole  
1856-? Hadsten  
Fynske i 1860èrne    
1860-1971 Brudager-Kile  
1860- ?? Nr. Højrup ja
1861-1959 Nr. Åby  
1861- Palleshave ja?
1862-1966 Rynkeby ja
1862- Stige ja
1862-1958 Drigstrup ja
1862-1962 Kerteminde ja
1863-  Egebjerg  ja
1863- Nørregade (Odense friskole) ja
1863-1969 Revninge (senere Kertemindeegnens) ja
1865- Refsvindinge ja
1866-1876 Nordenbro (Langeland) ja
1866-1904 Holse [ifølge Hans Møldrup]  
1867-1925 Holev ja
1867- Ollerup  ja
1867-?? Tryggelev, Langeland ja
1867-1939 Ristinge (Langeland) ja
1868-1881 Privatskole i Rejstrup, Avnslev sogn *
Sjællandske i 1860èrne    
1864-  Forlev  
1865- Helms  
1865-1968 Ormslev ja
1865-1941 Orup  
1865-1882 Sjolte ja
1867-1968 Hørve  
1867-1940 Ulstrup  
1867-  Vinde Helsinge  
1868-1904 Skippinge  
1868-  Stenstrup-Gudmindrup  
1868-1911 Ubberud  
1869- Landsgrav  
Jyske i 1860èrne    
1861-1961 Tøving  
1861 Øster Jølby  
1865-1951 Dragstrup  
1865-1965 Eriksminde  
1865-1967 Gylling  
1865-1870 Rødding (Appel)  
1865-1910 Skibelund  
1866- Balle (Vejle)  
1867-1907 Silstrup  
1868-  Skallerup  
1868-1904 Vester Nebel  
?           Åsted  
1869- Bjergby  
1869-1977 Vust  



Fynske i 1870èrne  
1870-1970  Langtved
1871-1970 Gravvænge
1871-1897  Middelfart
1872-1929  Badstrup (Bladstrup)
1872- Gislev
1872-?   Tved
1873- Fangel
1873- Nr. Lyndelse
1874-1880 Serup
1874-?  Ørritslev
1875- Ringe
1873-? Skalbjerg
1873-1994 Søllinge
1874-?     Bækkelund
1874-1969 Håstrup
1874-? Vejle
1875-1969 Vester Hæsinge, pause fra 1884-1905
1875-1927 Humble (Langeland)
1875-1900 Munkebo
1875-  Vester Skerninge [Ulbølle 1865]
1875-1965 Vormark
1877-  Kadsebølle (Langeland)
1876-1926 Langegade Odense
1876-? Norup
1878-1911 Sørup
1878-   Øster Åby
Sjællandske i 1870èrne  
1870-1876 Ourø
1871-1931 Sierslev
1872-? Bodilsker Sdr. (Bornholm)
1872-1938 Haraldsted
1873-1957 Skaftelev
1874- Høve
1874-1904 Nørrebro
1875-1960 Høve Dalsmose
1875-1923 Kærby
1875-1877 Næsby
1876-1946  Sønderby
1876-1883  Vallekilde
1877-1936 Havdrup
1877-1885 Lundby
1877-1977  Skovholm
1877-1944 Værslev
1877-eft. 1890  Brønsvig
1878-1895 Gislinge
1878-1890 Lejre
1878-1894 Ramløse
1878-   Ubby
Jyske i 1870èrne  
1870-1921 Askov
1870-1891 Balle
1870-1935 Klank
1870-1891 Rørth
1870-1935 SOlbjerg
1870-1927 Testrup
1872-1879 Brønderslev
1872-1966 Elbæk
1872-     Klim
1873-?  Sillesthoved
1873-   Thorsted
1874-?     Almind
1874-1938 Hejls
1874-1938 Nr. Nissum
1875-1892 Erslev
1875-1940 Frøslev
1875-?  Skalstrup
1875-?  Røjmark
1877-  Bøvling
1877-1896 Øster Starup
1878-? Ås
1878-1898 Nr. Dybe
1879-1950  Fredebo
 1879-1970 Kolt
 Fynske i 1880èrne  
1880-1889 Allesø
1883-1939 Sdr. Friskole, Odense
1884-   Oure
1885-1941 Elholm
1885-1939 Skellerup
1886-1949 Ståby
1889- Hjemly
Sjællandske i 1880èrne  
1880-1890 Alsted-Fjenneslev
1880-1905 Hyllested
1880-1901 Nyborre
1882-1962 Elmelunde
1882-1892 Tune
1883-1885 Ramsømagle
1884-1893 Thorslunde
1886-  Druestrup
1886-1961 Nr. Ørslev
 1886-1965 Vallekilde
1887-1930 Fanefjord
1887-1947 Ø. Marie (Bornholm)
1889-? Bodilsker Ndr. (Bornholm)
Jyske i 1880èrne  
1880-1900 Tødsø
1880-?  Røgind
1880-1923  Ø. Svendstrup
1880-1954  Fuglsang (i Vendsyssel) [ifølge Hans Møldrup]
1881-1957 Egå
1881-1942 Tømmerby
1882-1906 Godthåb
1882-1926 Lillering
1884-   Fjaltring
1885-   Arup (opgives også til 1962 ??? hvad mener du Carlo?)
1885-1932 Krejbjerg
1885-1960 Tåstrup
1885-1905 og 1916-1937 Honum v. Horsens [ifølge Hans Møldrup]
1886-1902 Flade
1886-1936  Holstebro
1886-?  Ø. Ørbæk
1887-1972 Mellerup
1887-1979 Try
1889-     Søttrup
Fynske i 1890èrne  
1893-1906 Svendborg
1894-? Asperup
1895-1905 Bjørnemose
1898- Glamsbjerg
1899-1902 Hessum
Sjællandske i 1890èrne  
1891-1928 Riis
1892-1950 Kramnitze
1893-1964  Lund-Lille Tårnøje
1897-1938 Haraldshøj
 1898-    Høng
Jyske i 1890èrne  
1890-1968 Gullerup
1891-1957 Skovsgård
1891-1970 Odder
1891-1959  Harboøre
1892-  Vestbirk
1893-  Vedsted
1895-  Hundborg
1895-1963  Kragelund
1895-1969  Sønderup
1896-1919  Giver
1896-1971 Ågård
1898-1971 Brunholm
1898- Haubro
1898-  Støvring
1899-1947 Hundrup
Fynske 1900-1909  
1908-1965 Årslev
 1908-?     Kustrup
Sjællandske 1900-1909  
1903-1966 Stevns
1904- Fårevejle
1904-1930 Tjørnelunde
1907-1967 Tjæreby
1907-1955 Tystofte [ifølge Hans Møldrup, se også pastor Ditling     Hansen, Høve]
1908-1960 Rudsvedby
1909-1939 Gørlev
Jyske 1900-1909  
1901-1952 Stubdrup
1901-1970  Dalsgård
 1901-?  Ørting
1902-1963 Gudum
1903-  Bonnet
1904-1943 Sellebjerg
1904-1967 Stidsholt
1905-1968 Monstrup
1905-1924 Vrå
1906-1968 Bjørnstrup
1907-  Rødding, Salling
1908-    Herning
1909-? Uldum
1909-1959 Flemming
1908-  Karstoft
Fynske 1910-1919  
1910-  Nr. Broby
1910-1935  Rågelund
1912-1969  Åstrup
1914-1962 Stenstrup
1915-1961 Nr. Søby
Sjællandske 1910-1919  
1911- Tømmerup
1914- Ellede
1915-1940 Løve
1917-1937 Frederiksborg
1917- Osted
1917- Busses skole
Jyske 1910-1919  
1911- Bøgballe
1912-1970 Skelhøje
1917-1959 Oksbøl
1917-1952 Sandkær
1918-1947 Fandrup
1918-1931 Sdr. Onsild
1918-   Skanderup
1919-1928 Godballe
1919-1931 Vejen
Fynske i 1920èrne  
1926-1949 Snestrup
1927-1966 Bernstorffsminde
Sjællandske i 1920èrne  
1921-1965  Frederikslund
Jyske i 1920èrne  
1922- Skibbild
1922-1937 Rødding p. (Salling)
1925-1947 Brønderslev p
1927-1947 Ellehus
1928-1959 Rønshoved
1928-1974 St. Restrup
Fynske i 1930èrne  
1930-1947  Lørup
 
   
   
  
 

Send mail til mail@fynhistorie.dk med spørgsmål og kommentarer til denne web site.
Copyright © 2000  Sydfyn-info.dk A/S, hvor intet andet er angivet. www.fynhistorie.dk